+370 5 261 95 57 info @vilniuskc.lt Rinktinės g. 50, VilniusI–IV 08.00–17.00 val. V 08.00–15.45 val.

Folkloro ansamblis „Jorė“

Folkloro ansamblis „Jorė“ susikūrė 1988 metais. Lietuvoje tai buvo nacionalinės savimonės pakilimo laikotarpis, kuomet buvo pradėta ypatingai domėtis savo senąja kultūra bei tradicijomis. Tuo metu būrėsi daugybė naujų folkloro ansamblių, kurių nariai važinėjo į ekspedicijas po Lietuvos kaimus, užrašinėjo senąsias dainas, šokius, kuriuos vėliau patys mokėsi.

Vilniaus miesto kinofikacijos darbuotojai taip pat sumanė susiburti į ansamblį. Tarp pirmųjų narių buvo žurnalistė Palmira Galkontaitė, architektė Rožė Jarmalavičienė, dabartinis miesto Senelis Kalėda – Arvydas Bagdonas, Laimutė Sadauskienė ir kiti šaunūs, entuziazmo kupini žmonės. Ansamblio vadove tapo smuikininkė Rūta Montrimaitė, dabar jau – Aleksiūnienė, kuri „Jorei“ vadovauja iki dabar. Šiandien kolektyve – per 30 narių, kurie aktyviai dalyvauja ansamblio gyvenime.

Senosios kultūros idėjas ir tradicijas puoselėjančios „Jorės“ repertuare – daugybė apeiginių dainų ir ratelių programos: Adventas, Užgavėnės, Pavasario ir Vasaros ciklas, per 100 šokių ir žaidimų iš visų Lietuvos regionų bei nuolat atnaujinama romansų programa. Per 30-imt kūrybos metų ansamblis yra parengęs programas iš visų Lietuvos etnografinių regionų. Tiesa, dažniausiai dainuojamos dainos iš Dzūkijos ir Aukštaitijos. Taip pat „Jorės“ kolektyvas turi parengęs programas iš Gervėčių (dabartinė Baltarusija), iš Saratovo krašto Čiorna Padinos kaimo, kur po 1863 metų sukilimo buvo ištremti lietuviai.

Ansamblis „Jorė“ didžiuojasi išskirtine gausia įvairių pučiamųjų instrumentų (skudučių, lumzdelių, ragų, ožragių, sekminių ragelių, dūdmaišių, birbynių ir švilpų) kolekcija. Tradicinėje kapeloje skamba smuikai, basetlė, cimbolai, įvairių rūšių armonikos (rusiška armonika, bandonija, Peterburgo, keletas skirtingų Honerio armonikų, koncertina), būgnai ir įvairūs mušamieji (žaržolai, tarškynės, varpeliai).

Kiekvienais metais „Jorė“ tradiciškai dalyvauja tarptautiniuose folkloro festivaliuose „Skamba skamba kankliai“ ir „Baltica“, dainų šventėse, Vilniaus miesto renginiuose (Užgavėnėse, Kaziuko mugės kultūrinėje programoje ir kitose tradicinėse kalendorinėse šventėse). Ansamblis taip pat mielai koncertuoja televizijos laidose: „Krašto garbė“, „Gero ūpo!“, „Duokim garo!“. „Jorė“ aktyviai koncertuoja ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

2007 metais geriausiu Lietuvos folkloro ansambliu pripažinta ir ,,Aukso paukšte“ apdovanota „Jorė“ yra daugybės tarptautinių folkloro festivalių Ispanijoje, Portugalijoje, Italijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse dalyvė ir laureatė.

***  ***  ***

Jorės 30-mečio koncertas (2018):  https://youtu.be/GqpfT7yploA

Romansų programa mokytojų namuose (2019):  https://www.youtube.com/watch?v=zFsRVTqU960

***  ***  ***

„Jorė“ feisbuke: https://www.facebook.com/JoreFolkGroup