Vilniaus kultūros centro teatro studija „Elementorius“ – seniausia nuolat veikianti teatro studija Lietuvoje, kuri 2020 metais minėjo savo veiklos 55-metį.
1965 m. Profsąjungų kultūros rūmuose savo veiklą pradėjo Jaunimo teatras, o šio teatro aktorė Valerija Marcinkevičiūtė-Karalienė tą patį rudenį pakvietė pirmuosius moksleivius į teatro būrelį. 1979 m. būrelis tapo moksleivių liaudies teatru, o 1988 m. – teatro studija „Elementorius“.
Studiją lanko apie 50 narių. Joje yra trys grupės – Jaunučių (9–12 metų) – vadovė Gabija Urniežiūtė, pedagogas Ainis Storpirštis; Jaunių (12–16 metų) – vadovė Eglė Storpirštienė, pedagogas Ainis Storpirštis; Jaunimo (16–19 metų) – vadovas Gediminas Storpirštis, pedagogas Vytautas Rašimas. Keturi pastarieji vadovai kažkada patys lankė šią studiją.
„Elementoriuje“ pagrindinis dėmesys yra skiriamas įvairiapusiškam kūrybiniam žmogaus vystymuisi, studijuojant atskirus teatro elementus ir neskubant siekti meninių rezultatų, t.y. statyti spektaklių. Vaidinimai gimsta kaip įvairių teatrinių užduočių įsisavinimo rezultatas.
Teatro studija turi savo tradicines šventes, emblemą, himną. Švenčiamos krikštynos, gimtadieniai, vyksta dalyvių kūrybos vakarai, susitikimai su buvusiais nariais ar pokalbiai su įdomiomis asmenybėmis.
Nuo 2017 metų, kas antrus metus, teatro studija „Elementorius“ organizuoja respublikinį teatrų festivalį Karaliauk!“(2017, 2019, 2021, 2023).
„Elementorius“ yra dalyvavęs turbūt visuose svarbiausiuose respublikiniuose vaikų ir jaunimo, universitetų teatrų festivaliuose. Ypač artimi kūrybiniai ryšiai jį sieja su Skapiškio „Pienių“ ir Kretingos „Atžalyno scena“ festivaliais. Ilgametis kūrybinis bendradarbiavimas jungia „Elementorių“ ir Vilniaus chorinio dainavimo mokyklą „Liepaitės“.
2020 m. sausio 25 d., Vilniaus miesto gimtadienio proga, koncertų salėje „Compensa“ įvyko L. Vilkončiaus ir B. Mar operos „Paukštė“ premjera (režisierė E. Storpirštienė). Dalyvavo šeši Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ chorai, Vilniaus kultūros centro teatro studijos „Elementorius“ jaunių grupė ir Lietuvos tarptautinės baleto akademijos šokėjai. Lietuvos rekordus jau beveik 30 metų registruojanti „Agentūra Factum“ pripažino, kad buvo pagerinti du ankstesni sceniniai rekordai. Tai Laimučio Vilkončiaus dviejų veiksmų opera vaikams „Paukštė“, kurioje dalyvavo „Daugiausia patalpoje spektaklio atlikėjų“ (334 dainininkai, 48 šokėjai ir 24 aktoriai – iš viso 406 atlikėjai) ir dirigavo „Daugiausia patalpoje spektaklio dirigentų“ – sužavėjusi pilnos Vilniaus „Compensa“ koncertų salės žiūrovus.
Studija savo spektaklius yra pristačiusi Škotijoje, Olandijoje, Švedijoje, Lenkijoje, Vokietijoje ir Belgijoje vykusiuose tarptautiniuose teatrų festivaliuose.
Didžiuosius prizus užsienyje pelnė autoriniai spektakliai:
„Kukūzzz“ ir „Koncertas“ (režisierius G. Storpirštis), J. Čekatauskaitės „Šaldytuvo istorijos“ (režisierė E. Storpirštienė).
Aukščiausi Lietuvos mėgėjų teatro apdovanojimai:
2005 m. – „Aukso paukštė“ – apdovanojimas už spektaklį J. Čekatauskaitės, E. Gudavičiūtės, T. Andrijausko „Pokalbis su savimi – vaiku“ (režisierius G. Storpirštis). Nominacija – geriausias jaunimo teatras ir vadovai.
2015 m. kolektyvo veiklos 50-mečio proga leidykla „Aukso žuvys“ išleido Dalios Cidzikaitės sudarytą knygą „Elementorius. Legendinis dramos būrelis ant Tauro kalno“.
2018 m. – „Tegyvuoja teatras“ statulėlė – už teatrų festivalį „Karaliauk!“ (vadovai E. ir G. Storpirščiai). Nominacija – ryškiausias sezono debiutas.
2019 m. – „Šimtakojis“ laureatas spektaklis – lietuvių liaudies pasaka „Gailius ir jo žirgas“ (režisierė E. Storpirštienė).
2020 m. – Mėgėjų teatro šventėje „Tegyvuoja teatras“ – lietuvių liaudies pasaka „Gailius ir jo žirgas“ (režisierė E. Storpirštienė) pelnė nominaciją kaip ryškiausias vaikų teatro spektaklis ir buvo apdovanotas statulėle už ryškiausią aktorių ansamblį.
2021 m. – Lietuvos vaikų ir jaunimo teatrų apžiūroje-šventėje „Šimtakojis“ laureatais tapo spektakliai, abu pelnę ryškiausio spektaklio scenarijaus, inscenizacijos nominacijas:
„Regėjimų liepsna“, pagal V. Mačernio kūrybą (režisierė E. Storpirštienė);
„Koncertas Nr.1“, pagal J. Ivanauskaitės noveles (režisierė E. Storpirštienė);
2022 m. – XVII Lietuvos mėgėjų teatro šventėje „Tegyvuoja teatras“ už aktyvią, ilgametę kūrybinę veiklą, nacionalinės dramaturgijos puoselėjimą, už scenarijų spektakliui „Regėjimų liepsna“ pagal V. Mačernio kūrybą – pelnė Kazimieros Kymantaitės Vardo apdovanojimą.
2022 m. – XXXIII-ojoje Lietuvos klojimų teatro krivūlėje teatro studijos Jaunimo grupės spektaklis „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikai – 50“ (režisierius G. Storpirštis) laimėjo Lietuvos klojimo teatro patriarcho kunigo Jono Katelės Didįjį prizą (skulptūros autorius Lietuvos klojimų teatro draugijos pirmininkas prof. dr. Petras Bielskis).
2023 m. – Elvos mieste (Estija) VII monospektaklių festivalis „Monomanija 2023“, spektaklis pagal J. Ivanauskaitės noveles „Koncertas Nr.1“ – aktorė Saulė Sergedaitė laimėjo specialią festivalio premiją.
2024 m. – Jaunių grupė (vadovė E. Storpirštienė) praėjo atranką ir dalyvauja Šimtmetį mininčios Dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ Teatro dienos „Esaties lieptais“ Gatvės teatrų programoje.
Savo laiku studiją lankė per 100 dabar gerai žinomų teatro ir kino aktorių, režisierių, teatro kritikų, TV žurnalistų, literatų, menininkų. Buvę „Elementoriaus“ auklėtiniai, yra pelnę apie 30 aukščiausių Lietuvos profesionalaus teatro ir kino apdovanojimų – Aukso kryžių ir „Sidabrinių gervių“, Lietuvos nacionalines kultūros ir meno premijas, daug kitų apdovanojimų.
*** *** ***
„Elementorius“ feisbuke: https://www.facebook.com/Teatro-studija-Elementorius-795412213852910
*** *** ***
Teatro studijos repeticijos vyksta J. Basanavičiaus g. 16–19, Vilniuje.