+370 5 261 95 57 info @vilniuskc.lt Rinktinės g. 50, VilniusI–IV 08.00–17.00 val. V 08.00–15.45 val.

Žydų dainų ir šokių ansamblis „Fajerlech“

phoca_thumb_l_ansamblis_fajerlech

Vilniaus kultūros centro žydų dainų ir šokių ansamblį 1971 m. įkūrė Jakovas Magidas.

Iš pradžių tai buvo vokalinis instrumentinis ansamblis „Fajerlech“. Po metų susiformavo pagrindinis muzikantų entuziastų branduolys, į kolektyvą įsiliejo šokėjų grupė bei įvyko pirmasis koncertas. Šiuo metu folkloriniam ansambliui vadovauja Larisa Vyšniauskienė.

Kolektyvo nariai – ne tik žydai, bet ir lietuviai, rusai, lenkai, ukrainiečiai. Tai bene vienintelis ansamblis Europoje, populiarinantis nykstančią jidiš kultūrą muzika, dainomis, šokiais bei organizuojantis pagrindines tradicines šventes.

Ansamblyje yra trys šokių grupės: jauniausioji, jaunesnioji (vadovė – Jelizaveta Volynskaja), vyriausioji (vadovas – Arikas Krupas). Taip pat vokalo grupės: vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų (vadovai Michail Jablonskij (Filipov). Nuo 2011 metų ansamblyje vėl įsteigta muzikinė grupė ( vadovas Ilja Rapoport).

„Fajerlech“ koncertai pasižymi vientisumu, natūralumu, žaismingumu ir scenine kultūra. Jie neapsiriboja vien jidiš kultūra, kadangi ansamblio programose gausu sefardų, Izraelio, Jemeno, Maroko ir kitų šalių, glaudžiai susijusių su žydų istorija, kultūrinių tradicijų.

„Fajerlech“ aktyviai koncertuoja ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Jo koncertinė programa buvo pristatyta Suomijos, Gruzijos, Uzbekistano, Izraelio, Belgijos, Švedijos ir kitų šalių publikai.

Kūrybinės veiklos pasiekimai:

1990 – 1991 m. – „Fajerlech“ dalyvavo šokių festivalyje Karmielyje, Izraelyje;

1998, 2002, 2003, 2004, 2011 m. – lankėsi tarptautiniuose žydų vaikų ir jaunimo kūrybos festivaliuose Maskvoje, kuriuose kolektyvas tapdavo konkursų laureatais;

2011 m. – žydų dainų ir šokių ansamblis „Fajerlech“ paminėjo 40-ies metų jubiliejų, kurio metu pristatė DVD kompaktinę plokštelę apie kolektyvo kūrybinės veiklos retrospektyvą;

2016 m. „Fajerlech“ paminėjo savo 45 metį, kurio metu pristatė CD kompaktinę plokštelę su ryškiausiais muzikiniais kūriniais.

2017 m. birželio mėn. ansamblis dalyvavo tarptautiniame muzikos ir meno konkurse-festivalyje „Zvuki i kraski belyh nocej“ („Baltųjų naktų garsai ir spalvos“), kuris vyko Sankt Peterburge (Rusija) ir nominacijoje „Liaudies ansambliai ir dainos“ laimėjo pirmą vietą.

Izraelio nepriklausomybės dienai skirtas pasirodymas, ‏יום העצמאות‏‎ (2019 05 26): https://youtu.be/h9daE91p6_M?t=33

 

***  ***  ***

„Fajerlech“ feisbuke:  https://www.facebook.com/fajerlech