+370 5 261 95 57 info @vilniuskc.lt Rinktinės g. 50, VilniusI–IV 08.00–17.00 val. V 08.00–15.45 val.

Antrasis Vilniaus šviesų festivalis sulaukė 200 tūkst. lankytojų

Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.

Praėjusį savaitgalį 697-ąjį Vilniaus gimtadienį rodės šventė visa sostinė ir ne tik – tris paskutinio sausio savaitgalio vakarus, naujos tradicijos pamatus sėkmingai įtvirtinusio, antrojo Vilniaus šviesų festivalio dėka, sostinė neįtikėtinai atgijo ir į gatves išviliojo per 200 tūkstančių vilniečių ir miesto svečių.

Sausio 24–26 d. didžiule modernaus meno galerija po atviru dangumi virtęs Vilniaus centras ir Senamiestis lankytojus stebino Lietuvos menininkų ir svečių iš Prancūzijos, Rumunijos, Slovėnijos, Latvijos sukurtomis 27 unikaliomis šviesos instaliacijomis, iš kurių 20 buvo naujos, 6 – papildomi objektai ir nuolatiniu Vilniaus šviesų festivalio simboliu pretenduojanti tapti instaliacija – kunigaikščio Gedimino su iškeltu kardu paminklas, kuris antrus metus iš eilės vėl tapo Vilniaus „džedajumi“.

Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.

„Antrasis Vilniaus šviesų festivalis buvo tik tvirtais pamatais grįsta gera pradžia. Turime tikslą – nesustoti, augti ir tobulėti. Tikimės kasmet stebinti ir įgyvendinti neįtikėčiausias idėjas bei Vilniaus gimtadienį švęsti vis šviesiau ir kūrybiškiau, o 700-ąjį Gedimino miesto jubiliejų pasitikti, kaip vienas iš ryškiausių šviesos festivalių Europoje“, – sako vienas šviesų festivalio sostinėje organizatorius, Vilniaus kultūros centro vadovas Paulius Jurgutis.

Festivalio organizatoriai džiaugiasi, kad šis visiems atviras renginys išjudino žmones išeiti į miestą, išjudino domėjimąsi moderniu menu ir kultūra, pažadino iš sąstingio, galbūt išjudino minčių ir požiūrių įvairovę. Atrodė, jog savaitgalį visas Vilnius išėjo į gatves. Pasivaikščiojimams mieste palankus buvo net ir lietaus debesis nuvijęs dangus. Kas vakarą, o ypač šeštadienį, miestą užliejo dešimtys tūkstančių nuotaikingai nusiteikusių vilniečių ir miesto svečių iš visos Lietuvos, kurie leidosi smalsauti Vilniaus šviesų festivalio maršrutu. Vien mobiliąja festivalio programėle naudojosi per 27 tūkst. vartotojų.

Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.

Šviesos menininkas iš Prancūzijos Emilien Guesnard, kuriam šviesa nuo pat vaikystės buvo ypatinga išraiškos forma, ir kuris Vilniuje, Dailės akademijos senųjų rūmų kieme pristatė hipnotizuojančią 200 jūrinių lempų šviesos ir garso  instaliaciją „Order 200“, liko sužavėtas tiek mūsų sostine, Senamiesčiu, tiek ir Vilniaus šviesų festivalio organizatorių pastangomis.

„Tai, ką padarėte – puiku! Festivalio programa – įdomi ir iš tiesų verta dėmesio. Dėkingas, kad pakvietėte dalyvauti. Nuostabu, kaip su esamais resursais jums pavyko pasiekti rezultatų, kurie iš tiesų maloniai stebina“, – sakė vieno didžiausių Europos šviesų festivalio „La Fete des Lumieres“ Lione dalyvis Emilien Guesnard.

Lietuvos šviesų menininkams festivalis tapo puikia augti padedančia terpe ir erdve savirealizacijai.

„Festivalis paliko pačius pozityviausius įspūdžius. Buvo smagu matyti tokį didelį lankytojų susidomėjimą meno instaliacijomis bei susipažinti su kitų menininkų darbais. Džiugu, jog miesto gyventojai ir svečiai taip noriai dalyvauja kultūros renginiuose“, – džiaugėsi nauja įdomia patirtimi ir savo pirmuoju šviesų festivaliu menininkė Gabrielė Dirmontaitė, instaliacijos „Procesas“ autorė.

Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.

VU Istorijos fakulteto kieme nūdienos elektroninę muziką kartu su moderniomis šviesos technologijomis apjungusios audiovizualinės instaliacijos „Taktas“ autorius Simonas Eismontas, dalyvavęs ir pirmąjame Vilniaus šviesų festivalyje sako:

„Kuriu nuolatos. Pagrinde dirbu su privačiais renginiais ir neturiu daug progų pademonstruoti savo dizainus miesto gyventojams, tad man šis festivalis – tai proga „susitikti“ su miesto gyventoju. Per darbus nespėjau apeiti visų instaliacijų, bet girdėjau iš kolegų, kad šiais metais pakilo kokybės kartelė, organizatoriai fantastiški“.

Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.

Daugiau nei 15 šviesos festivalių savo bagaže turinti menininkė Kotryna Čalkaitė, savaitgalį siauroje Skapo gatvėlėje pristačiusi Tėčiui atminti sukurtą spalvingą instaliaciją „Tyliai kalbančios spalvos“, prisipažįsta, jog jai dalyvavimas festivalyje yra labai svarbi patirtis ir galimybė išreikšti save bei tuo pasidalinti su kitais.

„Su šviesa gali papasakoti daug istorijų, sukelti daug gerų emocijų, parodyti kas tikra. Tai mano hobis, tad visada stengiuos kurti ir ieškoti renginių, kuriuose galėčiau sudalyvauti. Kiekviename festivalyje atrandu vis naujų favoritų, susipažįstu su juos kuriančiais menininkais, taip pat seku kas vyksta pasaulyje“, – sako Kotryna Čalkaitė.

Kaip žinia, 1323 m. sausio 25-ąją kunigaikštis Gediminas išsiuntė vieną iš garsiųjų savo laiškų, taip Europos akyse tarsi apšviesdamas šį iki šiol vakarų europiečiams mažai pažintą kraštą ir visiems laikams įrašydamas Vilnių į Europos žemėlapį. Ši data dabar laikoma Vilniaus gimtadieniu.

Artėjant 2023-iaisiais švenčiamam 700 metų Vilniaus jubiliejui, šviesiausiu ir bene masiškiausiu tamsiojo metų laiko renginiu tapęs Vilniaus šviesų festivalis – viena pagrindinių sostinės gimtadienio šventimo tradicijų.

Skaičiuojama, kad pirmajame šviesų festivalyje apsilankė apie 130 tūkst. žmonių.