(8 5) 261 95 57 info@vilniuskc.lt Rinktinės g. 50, Vilnius

Savaitgalį Vilnius švęs Europos dieną. Ji šįmet priklauso ir Ukrainai

Gegužės 9-ąją švęsime Europos dieną, skirtą mūsų žemyno vienybei ir įvairovei puoselėti. Vilniuje, Lukiškių aikštėje, gegužės 7–9 d. vyks „Europos dienos šventė“, kurioje skambės įvairių kolektyvų ir atlikėjų atliekama muzika, atspindinti skirtingas tautų tradicijas, savo kultūrą ir veiklą ES srityse pristatys Europos šalių ambasados, restoranuose bus galima susipažinti su įvairių Europos  kraštų virtuvėmis ir kulinariniu paveldu, o ukrainiečių amatininkai prekiaus savo gamintomis prekėmis.

Lietuvos narystei ES šįmet – 18. Per šį laikotarpį šalies transformacija buvo milžiniška ir Lietuvos žmonės niekad taip gerai negyveno, kaip gyvena šiandien. Turime kuo pasidžiaugti, tačiau šių metų šventė bus kitokia. Brutali Rusijos agresija prieš Ukrainą primena Europos dienos ištakas Antrojo pasaulinio karo pabaigoje. Tuomet europiečiai  aiškiai suprato – tik suvienyta Europa galės klestėti ir gyventi taikoje.

Todėl šių metų Europos dienos renginiai kviečia  ne tik švęsti, bet ir išreikšti palaikymą Ukrainos žmonėms, kovojantiems už  savo laisvę ir teisę priklausyti Europos šeimai.

Lukiškių aikštė gegužės 7, 8 ir 9 dienomis bus pilna įdomybių. Geografijos mylėtojai galės pasivaikščioti ant didelio, net 150 kv. m. apimančio Europos žemėlapio ir atrasti jame narystės ES siekiančią Ukrainą, veiks paroda „Ukraina: karas Europoje“, o Europos Parlamento ir Komisijos atstovybės parengtas galvosūkių furgonas suteiks galimybę kiekvienam pasitikrinti savo žinias apie ES klimato politiką. Valstybės institucijos pristatys miestiečiams savo veiklą, o pasieniečiai demonstruos  sienos apsaugos sistemos technologijas.

Europos dienos šventės metu, šeštadienį ir sekmadienį, nuo vidurdienio iki 20 val. vilniečius ir miesto svečius Lukiškių aikštėje pasitiks daugiaspalvė koncertinė programa.

„Muzika yra universali bendrystės ir brolybės kalba, kuria šventinį savaitgalį pasakosime apie 27 šalis vienijančios Europos Sąjungos kultūrų, kalbų ir tradicijų įvairovę“, – sako vieno iš šventės organizatorių Vilniaus kultūros centro direktorius Paulius Jurgutis.

Šventėje pasirodysiantys įvairaus amžiaus ir tautybių, skirtingų ES šalių tradicijas ir muzikos žanrus puoselėjantys, įvairius muzikos instrumentus valdantys ansambliai, chorai, orkestrai, grupės ir atlikėjai – primins, kad net ir būdami skirtingi, galime būti vieningi.

Europos dienos šventei skirtus šventinius pasirodymus gegužės 7 d. šeštadienį 12 val. pradės moksleiviai – Lietuvos vaikų ir jaunimo centro Tautinių šokių ansamblis „Ugnelė“ atliks estų, slovakų, vokiečių, graikų ir airių šokius. Vilniaus kultūros centro LRT vaikų choras dainuos latvių, estų, italų, ukrainiečių liaudies dainas. Vedini VU kultūros centro pučiamųjų orkestro „Oktava“ atliekamos muzikos garsais, aplankysime Vokietiją, Estiją ir Lietuvą. Improvizacijomis ir žaisminga nuotaika dalinsis energingas „Artūro Noviko džiazo mokyklos“ vokalinis ansamblis „Color Jazz“.

Švęsdami Europos dieną muzikos garsais išreikšime palaikymą Ukrainos žmonėms. Koncerte įvairių Ukrainos etnografinių regionų tradicinių liaudies dainų ir ratelių, spalvingų kostiumų ir savito daugiabalsio dainavimo grožį pademonstruos iš Visagino atvykę: folkloro ansamblis „Kalyna“ ir vaikų folkloro ansamblis „Makivka“. Taip pat ukrainiečių kalba keletą dainų atliks Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro artistė Dina Mataitienė.

Smagiai nuteiks Vilniaus Broniaus Jonušo muzikos mokyklos pučiamųjų orkestro pasirodymas.

Šeštadienio vakare 18 val. Lukiškių aikštėje provokuojančiam pokalbiui-klausymui kvies grupė „Homechestra“, o 19 val. smagiai pajudėti kvies Lietuvos muzikos sceną spalvinantis, ispaniškai dainuojantis tikras pozityvios energijos užtaisas – grupė „Planeta Polar“.

Gegužės 8 d., 12 val. šventinio sekmadienio koncertinę programą pradės ir smagiai visai dienai nuteiks Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo atliekami ritmai ir melodijos.

Vėliau scenoje Lukiškių aikštėje lietuvių liaudies šokių tradicijas pristatys: Grigiškių kultūros centro šokių kolektyvas „Grija“ bei vaikų ir moterų tautinių šokių kolektyvai, taip pat – Vilniaus kultūros centro tautinių šokių grupė „Dalužė“ ir Naujosios Vilnios kultūros centro šokių ansamblis „Vaiva“ su kapela.

Lenkų tautos ir Vilniaus krašto folkloro tradicijas pažinti kvies Vilniaus kultūros centro lenkų dainų ir šokių ansamblis „Vilija“.

16 val. Lukiškių aikštę užlies emocingi baltų ir skandinavų pasaulių garsai, kuriuos atliks per 50 skirtingų instrumentų grojantis pučiamųjų instrumentų virtuozas, solistas, multiinstrumentalistas, liaudies muzikos žinovas – Saulius Petreikis ir grupė. Programoje netruks ir edukacinių intarpų.

Į Prancūziją nukels 17 val. pasirodysiančios atlikėjos Solange Arzu atliekamos romantiškos ir jausmingos, žinomos ir mažiau žinomos prancūzų dainos bei šansonai.

Sekmadienio vakaro programa kvies pažinti šiuolaikinio jaunimo grupes. 18 val. scenoje išvysime jaunos, energingos ir perspektyvios grupės „Grūviai“ pasirodymą, o 19 val. romantiškiems apmąstymams apie meilę, vienatvę ir draugystę vilniečius kvies aktorė ir dainininkė Eglė Ancevičiūtė su gyvo garso grupe.

Europos dieną – gegužės  9-ąją 11 val. vyks  ES vėliavos pakėlimo Lukiškių aikštėje ceremonija, kurio metu Diplomatų choras atliks Lietuvos, Ukrainos bei Europos Sąjungos himnus.

Renginių organizatoriai: Užsienio reikalų ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, Europos Parlamento biuras, Vilniaus kultūros centras ir renginių organizavimo agentūra „Concept Events and Media“.

Daugiau informacijos apie Europos dienos šventę ir programą: https://www.facebook.com/events/973032116731728/    ir   https://bit.ly/3LpSDNQ

FOTO/VIDEO GALERIJA