lt (8 5) 261 95 57 info@vilniuskc.lt Rinktinės g. 50, Vilnius

Tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“ – penkiuose Lietuvos miestuose

Balandžio 29–gegužės 12 d. vyks jau 23-iasis tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“. Penkiuose Lietuvos miestuose žiūrovai išvys 20 spektaklių ir svečius iš Žaliojo Kyšulio salų, tolimosios Australijos, Kanados, Libano, Prancūzijos, Nyderlandų, Belgijos, Italijos, Graikijos, Vokietijos, Latvijos bei Estijos.

credits-karine-de-barbarin-2-960x720Festivalio „Naujasis Baltijos šokis ’19“ vadovė Gintarė Masteikaitė džiaugiasi šių metų renginio programa.  Ypač džiugu, nes po dvejų metų derybų į festivalį atvežamas prancūzų kūrėjų Satchie Noro ir Silvaino Ohlo šokio spektaklis „Origamis“, kuris atvirose miestų erdvėse bus atliekamas ant įspūdingos metalinės konstrukcijos. Šio projekto kūrėjai, pasitelkę stulbinamai vizualią ir gilią poetinę patirtį, į vieną sujungia šokį, judančią architektūrą ir kraštovaizdį.

Dar vienas šio festivalio perlas – iš Žaliojo Kyšulio kilusi išskirtinė kūrėja, daugybę prestižinių apdovanojimų susižėrusi Marlene Monteiro Freitas. Būtent jos šokio spektakliu „Iš dramblio kaulo ir mėsos – skulptūros irgi kenčia“ Vilniuje gegužės 2-ąją prasidės „Naujasis Baltijos šokis ’19“. Marlene šokio profesionalų vadinama kūrėja ne iš šio pasaulio. Jos kūriniai pasižymi unikalia choreografija ir judesio kalba, beveik visuose spektakliuose ji pati ir šoka.

Vienu keisčiausių ir teatrališkiausių šiųmečio festivalio spektaklių G. Masteikaitė vadina graikų režisieriaus ir choreografo Euripidžio Laskaridžio darbą „Titanai“. Kaip ir ankstesniame savo kūrinyje „Reliktas“, taip ir šįkart per pajuokos ir transformacijos sampratas E. Laskaridis tiria žmogaus ištvermę susiduriant su nežinomybe. Jis žiūrovus nuginkluoja dėmesiu detalėms, istorijai, savo vizualiais sprendimais. Karjerą pradėjęs kaip atlikėjas su pasaulinio garso režisieriais Dimitriu Panaioannou ir Robertu Wilsonu, sukūrė unikalų scenos pasaulį, kuriame gyvena keistos būtybės, ir užtikrintai įžengė į tarptautinį scenos meno olimpą. Šis spektaklis neabejotinai bus iššūkis ir mūsų techninei komandai.

Ne mažiau vertingi ir šiuolaikinio šokio mylėtojų dėmesio verti ir likę festivalio spektakliai. Antrą kartą festivalyje svečiuosis kanadietis Manuelis Roque’as, šiemet atvežantis savo darbą „bang bang“. Dar vienas svečias iš Kanados – Emile’is Pineault ir jo kūrinys „Normalūs troškimai“. Australas Jamesas Batcheloras Lietuvos publikai pristatys spektaklį „Hipererdvė“, per kosmologijos prizmę žvelgiantį į žmogaus kūną.

Taip pat festivalio žiūrovai išvys dar vieną prancūzų darbą – šokio trupės „Nach Van Van“ spektaklį „Cellule“. Graikas Christos Papadopoulos atveža „Opus“, belgė Sabina Scarlat –  „Uniformą“, italė Annamaria Ajmone – „Trigerį“, svečiai iš Nyderlandų Guilherme’as Miotto ir Corpo Maquina – „Dar blogiau“, vokiečių šokio trupė „CocoonDance“ – „Impulsą“, libanietis Bassamas Abou Diabas – itin asmenišką darbą „Giliai po oda“, keliantį klausimus, kaip kūnas reaguoja karo akivaizdoje ir kaip ši išgyvenimo būsena gali virsti specifinės technikos šokiu.

Pasak G. Masteikaitės, pirmą kartą festivalio programoje bus pristatyta Baltijos šokio platforma, kuri organizuojama kartu su Lietuvos kultūros institutu, Latvijos šokio informacijos centru ir estų teatru bei šiuolaikinio šokio platforma „Sõltumatu Tantsu Lava“. Jos pagrindinis tikslas yra ne tik kokybiškai pristatyti trijų šalių šokį tarptautinėje scenoje, bet ir skatinti šiuolaikinio šokio kūrėjų ir organizacijų tarpusavio bendradarbiavimą, tinklo mezgimą, informacijos sklaidą, bendrų projektų įgyvendinimą, įvairių edukacinių veiklų vystymą. Per festivalį bus pristatyti kūrėjai ir jų darbai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos, organizuojama speciali užsienio ekspertų, kurių tikimasi sulaukti apie 60, programa.

Žiūrovai išvys tris lietuvių premjeras: Šeiko šokio teatro su Danijos šokio trupe „Granhøj Dans“ sukurtą „Boléro“, Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklį „Kaunas Zoo“ ir Luko Karvelio monospektaklį „Blank Spots“. Latvė Sintija Siliņa pasirodys su savo darbu „Dugne“, o Agatė Bankava ir Andris Kačanovskis pristatys „Ateities keistuolį“. Estai W A U H A U S atveža spektaklį „Skysčiai“, o Sigrid Savi – „Įsivaizduok žuvį“.

Tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ organizatoriai nuosekliai laikosi nustatytos krypties: suteikti kuo daugiau matomumo jauniems kylantiems kūrėjams iš viso pasaulio; pristatyti menininkus iš geopolitiškai sudėtingų geografinių regionų; siekti lyčių lygybės formuojant programą; pristatyti šiuolaikinio šokio formų ir temų įvairovę; vystyti ilgalaikius ryšius tarp kūrėjų ir auditorijos; plėsti festivalio geografiją ir skatinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą. Todėl šiais metais festivalio renginiai vyks net penkiuose Lietuvos miestuose (Viniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje ir Anykščiuose), visur aktyviai bendradarbiaujant su vietos kultūros institucijomis: MO muziejumi, „Kaunas 2022“, Kauno kameriniu teatru, Kauno rajonu, Juozo Milinio dramos teatru, Šiaulių galerija, Anykščių kultūros centru.

Daugiau informacijos apie festivalio trupes ir spektaklius čia: https://www.newbalticdance.lt/

Bilietus platina https://www.tiketa.lt/ ir http://www.teatrai.lt/

Festivalį organizuoja „Lietuvos šokio informacijos centras“ ir „Vilniaus festivaliai“, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

FOTO/VIDEO GALERIJA