+370 5 261 95 57 info @vilniuskc.lt Rinktinės g. 50, VilniusI–IV 08.00–17.00 val. V 08.00–15.45 val.

Vilniaus centrą nuspalvins romų festivalis „GYPSY FEST 2019“

Balandžio mėnesį minima Tarptautinė romų diena. Ta proga balandžio 14 d., sekmadienį, Vilniaus centre bus rengiamas romų festivalis „GYPSY FEST 2019“. 

Tarptautinė romų diena balandžio 8-ąją pasaulyje minima jau seniai – ji buvo įteisinta 1990 m. Lenkijoje per Pasaulinį romų kongresą, siekiant prisiminti pirmą didelį tarptautinį romų atstovų susitikimą 1971-aisiais Londone. Šventiniai ir gražūs minėjimai vyksta daugelyje tų šalių, kur gyvena didesnės romų bendruomenės.

Šiuo renginiu siekiama parodyti, jog romų bendruomenė yra puoselėjanti savo vertybes ir tradicijas, ir tuo pačiu atvira visiems; siekianti stiprinti tautinių bendruomenių kultūrinius ryšius, stiprinti lietuvių bei romų kultūrinį bendradarbiavimą. Šiuolaikiniame pasaulyje dažnai ryškūs kultūrų skirtumai neleidžia pažinti kitų kultūrų, neskatina bendruomeniškumo, sąlygoja atskirtį.

„Romų bendruomenė nuolat susiduria su išankstine neigiama nuomone, atstūmimu, tad šiuo projektu siekiama naujo požiūrio į tautų bendruomeniškumą bei kultūrų dialogą. Laikas išsklaidyti mitus bei stereotipus apie mus, romus. Mes kviečiame jus per bendrus renginius, per muziką, per bendravimą pažinti mūsų kultūrą, išgirsti mūsų skleidžiamą žinią, pajausti mūsų dvasią,“– nuoširdžiai sako vienas iš festivalio organizatorių, ansamblio „Sare Roma” vadovas Ištvanas Kvik.

Festivalio šūkis – „Romas ne džinas”. Šis šūkis – pirmas žingsnis siekiant laužyti stereotipus.

„Žmogus iš prigimties toks jau yra, kad nežinodamas, nepažindamas, susikuria istorijas, fantazijas, kaip kas galėtų būti. Tas pats vyksta ir kalbant apie romus – žmonės nepažįsta mūsų tautos, nežino, kas mes, kokie mes, todėl dažnai romus mistifikuoja, priskiria tam tikrų savybių, galių. O mes juk – paprasti žmonės. Tokie, kaip jūs. Mums taip pat skauda širdį, mes taip pat verkiame ir džiaugiamės, jaučiame, mylime ar nemėgstame. Tad šis šūkis yra kvietimas sustoti ir pagalvoti. Romas – ne džinas, ne burtininkas, ne kerėtojas, romas – toks pats žmogus, kaip ir visi kiti. Pažinkite mus. Ir priimkite mus tokius, kokiais mes esame – tiesiog žmonėmis“, – sako Ištvanas Kvik.

Lietuvoje tarptautinė romų diena šiais metais bus minima ir švenčiama keliais etapais.

Balandžio 5-ąją vyks konferencija Lietuvos respublikos Seime. Tai oficiali dalis – kvietimas atsigręžti į romų problemas Lietuvoje bei Europoje. Konferencijoje dalyvaus Lietuvos romų atstovai, politikai, tautinių mažumų atstovai, romų bendruomenių atstovai iš kitų Europos sąjungos šalių. Konferencijoje bus pristatoma romų bendruomenių padėtis tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse.

Balandžio 14 d. Vilniaus Gedimino prospekte išvysime smagią muzikinę eiseną. Ši dalis bus pati įdomiausia Lietuvos visuomenei – eisenos dalyvių tarpe romų šokėjos bei Marijampolės, Panevėžio, Kybartų, Šiaulių vaikų romų kolektyvai šoks bei kvies praeivius prisijungti į smagią eiseną. Mobilioje scenoje, važiuojančioje eisenos centre, gros muzikantai, bus atliekami specialūs šokių, ugnies teatro numeriai. Vėliau Katedros aikštėje specialioje scenoje vyks trumpas teatralizuotas muzikinis pasirodymas. Taip pat Katedros aikštėje vilniečiai ir miesto svečiai bus vaišinami čigoniškais skanumynais, romų kulinarinio paveldo patiekalais.

artur-i-istvan-img_6372Šiemet eitynėse „GYPSY FEST 2019“ dalyvaus latvių ansamblis AME ROMA, čekų ansamblis SKUPINA IMPERIO, rumunų ansamblis ROMA FEST, žymi romų atlikėja GITANA iš Čekijos, ELLADA iš Vokietijos,  flamenko klubas TIENTOS, rytietiškų šokių studija SULTANA, Angel Project studija, romų šokių šokėjos, Marijampolės, Panevėžio, Kybartų, Šiaulių, Eišiškių vaikų romų kolektyvai. Taip pat dalyvaus lietuviškos romų žvaigždės – Radži, ansamblis SARE ROMA, duetas Romanik, iš Šiaulių atvyks romų dainininkė Konsuela, pasirodys ir RAKIA KLEZMER ORKESTAR iš Vilniaus. Šventę papuoš Ugnies teatro ir cirko akrobatų pasirodymai. Katedros aikštėje pasveikinimo žodį tars IRU (International Roma Union) prezidentas, kiti garbūs svečiai. Bus pristatyti šiuolaikinės romų muzikos kūrėjai bei ypatingas DJ, miksuojantis romų dainų motyvus su šiuolaikine, progresyvia muzika.

Balandžio 14 d. vakare 20.00 val. vyks GRAND koncertas muzikiniame teatre „Legendos klubas“, kur susirinks ir pasirodys visi į festivalį atvykę romų artistai bei muzikantai.

Bilietus platina BILIETAI.LT: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/gypsy-fest-2019-vilnius-grand-koncertas-280198/

Daugiau informacijos apie festivalį: el. p.  info@sareroma.com, www.sareroma.com