+370 5 261 95 57 info @vilniuskc.lt Rinktinės g. 50, VilniusI–IV 08.00–17.00 val. V 08.00–15.45 val.

„Jorė“ Vilniaus 700 metų jubiliejui: „Kelkim vartus ligi galei!“

Liaudies dainų melodijomis ir instrumentiniais intarpais apipintus sveikinimus 700-ąjį jubiliejų švenčiančiai sostinei dovanoja Vilniaus kultūros centro folkloro ansamblis „Jorė“ – savo gerbėjus, vilniečius ir miesto svečius balandžio 24 d. 19 val. kviečia į koncertą „Kelkim vartus ligi galei!“ Vilniaus rotušėje.

Kūrybingus 35 metus gyvuojantis folkloro ansamblis „Jorė“ praėjusiais metais gegužės mėnesį parengė miesto gimtadienį pasitinkantį koncertą, o šiais metais sveikina nauja, Vilniaus jubiliejui skirta programa, kurioje skambės vyrų dainos. Nemokamo koncerto „Kelkim vartus ligi galei!“ metu „Jorės“ vyrai atkels vartus į protėvių pasaulį taip, kaip jį regi ir jaučia šiandien, o keturios pasirodymo dalys atspindės amžiais besisukantį vyriškojo gyvenimo ratą.

Pasak ansamblio vadovės Rūtos Aleksiūnienės, koncerto programa, kurioje atsispindi vyro vaikystė, jaunystė tėvų namuose, meilės, darbo ir  karo tema, gimė norint parodyti vyrų dainų įvairovę ir ansamblio dainininkų dvasios jėgą jas atlikti. Koncerto pavadinimą padiktavo piršlybų dainos žodžiai, raginantys atkelti vartus iki galo ir leisti žirgą vison valion.

„Vyro pasaulis kaip ir miestas – neturi sienų, tik laiką, kurį, anot Marcelijaus Martinaičio, štai vis naudojame gyvenimui. Koncerto pavadinime minimi vartai tapo simboliu, juos suvokiant kaip gimtį ir suteikto gyventi laiko žymę, kaip meilės, grožio, skausmo tėkmę, kaip savo gyvenimo permąstymą“, – ansamblio vadovei antrina ansamblietė Vilija Liutkevičienė.

Programą paįvairins instrumentiniai intarpai ir „Jorės“ moterų skaitymai – motina, sesuo, mylimoji, dukra yra neatskiriama dalis vyksmo, kai vartai atsiveria. Taip pat skambės Marcelijaus Martinaičio, Justino Marcinkevičiaus bei Mariaus Buroko verstos Ukrainos rašytojos Katerynos Michalicynos eilės.

Vaizdingą kelionę vyro gyvenimo ratu iliustruos renginio metu rodomos skaidrės, kurių vaizdams kurti buvo pasitelktas dirbtinis intelektas (DI). Norint sudabartinti tradiciją ir išreikšti ją šiandieniame gyvenime, moderniųjų technologijų galimybes pritaikė ir kūrybinius eksperimentus su DI atliko „Jorės“ ansamblietis, Valdemaras Aleksa.

Aktyviai koncertuojantis Vilniaus kultūros centro folkloro ansamblis ,,Jorė“ yra vienas geriausių Lietuvos miestų folkloro ansamblių, kuris etninę kultūrą, tradicijas ir liaudies kūrybą su ypatingu polėkiu puoselėja jau 35 metus. Ansamblio kolektyvui, kuris vienija daugiau nei 30 dainininkų, šokėjų, muzikantų bei tradicinę kapelą, vadovauja smuikininkė Rūta Montrimaitė-Aleksiūnienė.

Spalvingais ir puošniais, atkurtais ir išlaikant autentiškumą pasiūtais įvairių Lietuvos etnografinių regionų tautiniais kostiumais garsėjančiame „Jorės“ repertuare – daugybė apeiginių dainų ir ratelių programų: Adventas, Užgavėnės, Pavasario ir Vasaros ciklas, per 100 šokių ir žaidimų iš visų Lietuvos etnografinių regionų bei nuolat atnaujinama romansų programa. Ansamblis taip pat turi išskirtinę ir gausią įvairių pučiamųjų instrumentų (skudučių, lumzdelių, ragų, ožragių, sekminių ragelių, dūdmaišių, birbynių ir švilpų) kolekciją. Tradicinėje kapeloje skamba smuikai, basetlė, cimbolai, įvairių rūšių armonikos, būgnai ir įvairūs mušamieji.

Koncertas „Kelkim vartus ligi galei!“ – balandžio 24 d., pirmadienį, Vilniaus rotušėje. Pradžia – 19.00 val. Įėjimas – nemokamas.

Daugiau informacijos apie koncertą feisbuke https://www.facebook.com/events/1238619096740029